Korzyści z posiadania wolnej woli wydają nam się oczywiście!
Jednak co zrobić, kiedy badania naukowe wykazywały, że decyzje o podjęciu danego działania “zapadają” w mózgu zanim w ogóle jesteśmy ich świadomi.
Od lat 80-tych XX wieku w wyniku badań podważano w ogóle istnienie wolnej woli.
Jednak wiara w wolną wolę miała swoje obiektywne korzyści. Z drugiej strony jak zawsze w przypadku najnowszych odkryć stają się one MITEM naszego życia, zanim zbadamy sprawę dogłębnie i w pełni.
Tak dzieje się również z “wolną wolą”.
Została ona niemal całkowicie podważona.
Istnieje więc czy nie?
W artykule Psychologiczne korzyści z wiary w wolną wolę przytoczone są badania wskazujące na możliwość istnienia wolnej woli mimo “zmechanizowania” wielu działań i decyzji podejmowanych przez mózg poza naszą świadomością:
- Niemcy podeszli od innej strony w badaniach opublikowanych Proceedings of the National Academy of Sciences i zamiast podważać idee zaprezentowane wcześniej zadali pytania czy jest możliwość “podważyć mózgową decyzję” – wyniki mówią, że tak. Jeśli tylko uczestnicy byli świadomi podejmowania decyzji mieli na nią wpływ.
- Ostatnie badanie opublikowane w lutym w Personality and Individual Differences wskazuje, że studenci, który uważają, że “Ja decyduję o moich działaniach, nawet jeśli okoliczności mojego życia są trudne” osiągają lepsze wyniki w testach i ogólnie działają lepiej w porównaniu do kolegów, którzy nie wierzą wolną wolę. Nawet jeśli weźmie się pod uwagę inne czynniki np. demograficzne i socjoekonomiczne.
Warto więc zauważyć, że z powodu kilku badań nie należy podawać ostatecznych konkluzji na temat niczego. Całość procesów świadomościowych jest dosyć złożona.
Sama wiara w wolną wolę poprawia efektywność życia.
Dopóki człowiek nie zrozumie czym jest świadomość warto, żeby nie podawał ostatecznych konkluzji.