Jest to pierwszy z cyklu artykułów o NLP. NLP to skrót of NeuroLinguistic Programming, co w tłumaczeniu na polski oznacza programowanie neurolingwistyczne.
Programowanie neurolingwistyczne to pewien uporządkowany zbiór technik komunikacji oraz metod pracy z wyobrażeniami, nastawionych na tworzenie i modyfikowanie wzorców postrzegania i myślenia u ludzi.
Społeczeństwo oparte na strachu
Kursy manipulacji, perswazji i innych technik obecnych w sprzedaży, telewizji, prasie, radiu są równie powszechne a może i bardziej niż kursy na sekretarkę. Jednak powszechna wiedza, co to jest to NLP to nic więcej jak powierzchowna wiedza, że takie kursy są dostępne, a takie techniki wykorzystywane oraz że jeśli padniesz ich ofiarą to zrobią z tobą wszystko.
Wzmaga to już istniejący w nas strach. No chyba, że znamy te techniki i wiemy jak i dlaczego działają. Jednak to tak naprawdę nie chodzi o wykorzystanie ich w tych wszystkich środkach masowego przekazu i reklamach.
Te techniki były wykorzystywane przez całe tysiąclecia, być może nawet odkąd istnieje ludność. Pierwszymi osobami, które wykorzystywały te techniki są pierwsze osoby, z jakimi zetknęliśmy się w życiu J Tak, tak!! Nasi właśni rodzice i opiekunowie!!
Zadajesz sobie pewnie pytanie: Co? Jak to możliwe? Dlaczego? Przecież nie zrobiliby nam tego! Oni nas kochają!”
Oczywiście, że nas kochają! Ale też wybierali jaką formę miały albo mają ich przekazy. A jaką formę mają twoje przekazy? Twoja komunikacją? W większości wybieramy formę naszego przekazu, komunikacji nieświadomie powtarzając wzorce, jakich się sami nauczyliśmy od swoich rodziców, nauczycieli, opiekunów i otoczenia, a ci zaś od swoich i tak pokolenie za pokoleniem.
Rozejrzyjmy się dookoła i co usłyszymy:
„Nie podchodź do psa, bo Cię ugryzie.”
„Nie wchodź tam, bo spadniesz.”
„Nie wkładaj rąk do kontaktu, bo kopnie Cię prąd.”
„Nie odchodź, bo porwie Cię Baba Jaga (czy jakakolwiek inna zła postać z bajek).”
„Moja wina.”
„Bee pająk.” I biedny pająk ginie pod pantoflem.
Rzadziej słyszymy:
„Zobacz, jaki ładny piesek!” A kiedy dziecko się pyta czy może go pogłaskać rodzic mówi: „Podejdź ostrożnie, żeby go nie przestraszyć i zapytaj się właściciela, czy możesz pogłaskać.”
„Wdrapuj się uważnie!”
„Proszę, pozostańmy w zasięgu wzorku.”
Przykłady można mnożyć w nieskończoność. I te oparte na strachu i te pozytywne.
Ale bardzo rzadko słyszymy przykłady oparte na pełnym doświadczaniu życia przez dziecko. Zobacz, dotknij, zbadaj pod moim bacznym okiem, bezpiecznie, ale zupełnie bez strachu.
Statystycznie przeważają przykłady oparte na strachu. A parafrazując takie przekazy, można powiedzieć, że w skrócie mówią dzieciom: „Nie rób tego czy tamtego, bo stanie się coś złego.” I to niezależnie, czy obawa dorosłych jest uzasadniona czy nie.
Działa to na dwóch poziomach. Przekaz otwarty: mnóstwo rzeczy jest niebezpiecznych, co więcej wielu rzeczy nie dasz rady wykonać czy zrobić. Nawet się nie sil. Innymi słowy świat jest straszny, a ty bezradny.
Drugi, ukryty przekaz mówi coś innego: „Rób, co Ci każe.” Innymi słowy: „Bądź taki/a jakim chcę żebyś był/a.”
Czy naprawdę chcemy chować nasze dzieci w strachu? I czy naprawdę, my dorośli już ludzie dalej chcemy żyć w strachu? Z jakiego powodu boimy się pozwolić naszym dzieciom doświadczać życia po swojemu i wzrastać na ludzi, jakimi sami chcą być? Co możemy z tym zrobić?
Jesteś ciekawa, ciekawy?
Możesz tutaj i teraz czuć wątpliwości, bo przecież chcesz, żeby twoja dziecko było bezpieczne. Ale to wszystko dać się zrobić w sposób bezpieczny.
Życie wolne od strachu
Jeśli podejmiemy decyzje, że odchodzi od schematów z pomocą może przyjść nam właśnie programowanie neurolingwistyczne, czyli NLP. Najbardziej skuteczne metody zmiany naszych ukrytych przekonań, nawyków i zachowań stosowane przez terapeutów, trenerów, coachów i doradców, a także zwykłych szarych ludzi zostały po prostu przyjęte w poczet procesów NLP.
Interesujące prawda?
O wielu tych metodach czytamy na różnych stronach o samopomocy, w książkach o rozwoju osobistym i często sami autorzy nawet nie wiedzą, że piszą o czymś, co stało się elementem NLP. A czasami zwykły człowiek wymyśla sobie swój własny sposób i ten sposób przypomina najlepsze metody NLP.
NLP nie jest nauką ścisłą. Nie jest nawet pojęciem uznanym w świecie naukowym. Jednak czerpie ono z obserwacji ludzkiego zachowania, z badań nad umysłem, mózgiem, biochemią, z doświadczeń coachów, terapeutów, trenerów i skutecznych metod przez nich stosowanych. Jest metodą ciągle tworzoną i udoskonalaną wraz z rosnącą wiedzą osób je stosujących.
A to od nas zależy, do czego i jak użyjemy danego narzędzia, czy jest to nóż kuchenny, samochód czy NLP.
A więc czy naprawdę chodzi o strach przed NLP? Przed manipulowaniem?
A może to po prostu strach przed niewiedzą? Przed nieświadomością?
Masz odwagę stać się świadomym człowiekiem?
Mam nadzieję, że wzbudziłam Twoje zainteresowanie. Jeśli interesuje Cię życie wolne od strachu to zapraszam do przeczytania mojego następnego artykułu.
[…] poprzednim artykule przekazałam kilka przykładów komunikatów, jakie przekazujemy naszym dzieciom. Dziś chciałam […]
[…] poprzednim artykule przekazałam kilka przykładów komunikatów, jakie przekazujemy naszym dzieciom. Dziś chciałam […]