↘ Słowo coaching jest nadużywane. Większość osób używa słowa coaching w stanie kompletnego snu i prania mózgu gazetkowo-telewizyjnymi bzdurami, niedoczytanymi i niezrozumianymi. Oczywiście jest modne być coachem czy korzystać z usług coacha. Przy okazji tych wielkich celebryckich spraw mieszając z błotem coachów i coaching.
↘ Zarówno coaching jak i coach są nietypowi na tle innych ścieżek rozwoju bo coach NIE MÓWI jak i co masz zrobić, jak masz się zmienić, albo nie zmienić, co wybrać i jak działać, czego nie wybierać i jak nie działać. Coaching w ogóle nie pozwala na decydowanie, wskazywanie kierunków i celów poprzez coacha. Od takich decyzji jest klient i tylko klient.
↘ Nietypowość coachingu polega na tym, że coach i coaching wychodzi z założenia, że wszelkie zasoby do realizacji swoich marzeń, celów, drogi (weź nazwę jaka Ci pasuje) Coachee (czyli klient) ma „w sobie”.
ℹ Jesteś wolny, Ty wybierasz.
Więc co w ogóle robi coach❓ Po co jest potrzebny❓
↘ W procesie coachingowym Coach wspiera klienta w szybszym i efektywniejszym dojściu do rozwiązań, które zamieni na odpowiednie działania. Coacha nie interesuje jakie podejmiesz działania. Dla przykładu jeśli uznasz, że przysłowiowe „plucie, łapanie i w kłębek zwijanie” doprowadzi Cię do celu, to coach nie mrugnie nawet powieką. Ocena, nakłanianie, kierowanie, wskazywanie NIE JEST w zakresie działań coacha. Coach jedynie pomoże Ci wykorzystać twój własny potencjał, pozwala Ci samodzielnie wybrać najlepszą dla ciebie drogę.
↘ Coaching jest ekskluzywny, bo po pierwsze jest dla ludzi, ale nie wszystkich ludzi. Jest dla ludzi świadomych, chcących efektywnie zrealizować cel. Również Coaching jest ekskluzywny, bo każda sesja, każdy proces, każdy cel i każde rozwiązanie jest inne, bo każdy człowiek jest inny. Coaching również generuje energię synergii poprzez odpowiednią współpracę, brak osądu, ze strony coacha. Co więcej, coach wcale nie musi się znać ani mieć doświadczenia w dziedzinie jaka będzie przedmiotem procesu.
Tyle rzeczy coach nie musi, więc po co ten coach❓
↘ Jedynym zadaniem Coacha jest efektywne prowadzenie procesu coachingowego, używając adekwatnych narzędzi coachingowych. Tyle i aż tyle.
Robert Dilts mówi, że Coaching między innymi pomaga „w omijaniu wewnętrznych barier i ograniczeń w celu osiągnięcia osobistej doskonałości” ….. „koncentrując się na definiowaniu i osiąganiu konkretnych celów. Metodologie coachingu są zorientowane raczej na wynik, niż na problem. Mają one tendencję do silnego koncentrowania się na efekcie końcowym, promując rozwój nowych strategii myślenia i działania…”.
↘ W czym więc Coaching mógłby być pomocny❓
Po pierwsze coaching pomaga ODPOWIEDNIO zdefiniować cel. Kiedy Coachee albo inaczej mówiąc Klient przychodzi do Coacha ten zaczyna od celu. Następnie w toku odpowiednich pytań cel jest redefiniowany. Po co❓ Dlaczego❓ Przecież to cel klienta. Ano każdy Coach dobrze wie, że jest takie powiedzenie „Uważaj, o czym marzysz, bo marzenia się spełniają.”
I dlaczegoż to należy uważać o czym marzysz❓
– Z mojego własnego przykładu❓ „Wyslajdowałam” w 1997 roku idealną pracę, jeden drobny szczegół to o jakim zapomniałam to poziom mojego dobrobytu.
Nie powiem, że było źle. Jednak mogło być znacznie lepiej. Dziś wiem jakie zadać sobie pytania, by wziąć pod uwagę wszelkie aspekty celu oraz jego konsekwencje.
– przykład z życia wzięty: “moja żona narzekała na pracę, więc pomyślałem o spełnieniu marzenia o pracy za granicą, kiedy udało mi się zrealizować ten cel i powiedziałem żonie, o tym, że może rzucić pracę i wyjeżdżamy za granicę i tam znajdzie coś lepszego – to się na mnie obraziła. Teraz nie wiem co robić…”.
Co zrobiłby Coach jeśli przed realizacją marzenia klient przyszedłby z takim celem❓ Zapytałby, o to co coaching nazywa ekologią celu. „Wymaglowałby” Klienta z każdej strony w tym zakresie.
Oczywiście tak naprawdę na pytania zadane przez coacha klient nie odpowiada coachowi, ale sobie samemu. Coach zadaje pytania lub stosuje odpowiednie narzędzia po to, żeby Coachee usłyszał, dostrzegł, zobaczył, co mówi, co myśli, jakie ma przekonania. Generalnie Coach pomaga klientowi wyciągnąć na światło dzienne to, czego nie dostrzega, co wydaje mu się banalne, co wypiera, o czym zapomniał. Coach budzi klienta, żeby dostrzegł rzeczywistość. A to jaką rzeczywistość dostrzega klient, według jakiej filozofii, metodologii, standardów zależy od klienta. Coach zawsze podąża za klientem oświetlając szczególnie zakamarki duszy Klienta.
↘ Z tego powodu Coaching jest bardzo skuteczny. Wymaga od Coacha jednak ogromnej wiedzy w zakresie skutecznych metodologii coachingowych i dużego doświadczenia, umiejętności absolutnego słuchania. Większość szkoleń coachingowych skoncentrowanych jest na ćwiczeniach, ćwiczeniach, ćwiczeniach i jeszcze wiele, wiele razy ćwiczeniach.
〰〰 Coaching to budzenie Klienta ze snu.〰〰