Coaching, coaching. Tyle o tym słychać, ale co to właściwie jest ten coaching? Dla kogo jest?
Zacznijmy od tego, że coaching jest jedynie dla osób zdrowych psychicznie. Co więcej dla osób, które nie tylko są zdrowe, ale tak naprawdę chcą zmienić coś konkretnego w swoim życiu na lepsze. Po prostu są zdecydowane na zmianę.
Oczywiście, jak to często bywa w Polsce, wokół tematu coachingu panuje szum informacyjny albo dezinformacyjny. Trudno tak naprawdę być pewnym, kto mówi prawdę i w jakim zakresie.
Coaching to nie terapia ani psychoterapia i nie ma z tym nic wspólnego. Z pozoru jednak może wydawać się podobny, bo w potocznym pojęciu sesja coachingowa polega na siedzeniu i odpowiadaniu na pytania. W odróżnieniu od terapii, pytania coachingowe nie mają za zadanie rozebrać Cię na części oraz przeanalizować do przysłowiowej „ostatniej nitki”.
Pytania i inne ćwiczenia mają za zadanie w jak najkrótszym możliwym czasie pomóc Ci spełnić marzenia, zrealizować plany, podnieść kompetencje, poprawić umiejętności, rozwiązać problemy, zmotywować Cię itp. Jednym słowem pomóc Ci z sukcesem stawić czoła wyzwaniom, przed jakimi stanęłaś. W skrócie: coaching zwiększa Twoje umiejętności i możliwości.
Z drugiej strony wcale nie musisz siedzieć. Coaching można przeprowadzić przez skype’a czy przez telefon i jest równie skuteczny. Co więcej – może on odbywać się w czasie np. spaceru, w plenerze czy w innym miejscu, w którym jako klient czujesz się komfortowo. Najlepiej jednak, żeby odbywał się poza miejscem stałego przebywania (poza domem i biurem, o ile to tylko jest możliwe).
Każdy z nas napotyka w życiu różne sytuacje. Problemy czy wyzwania są naszym chlebem powszednim. Mamy jakieś mniejsze lub większe marzenia i plany, które chcemy w miarę szybko i bezproblemowo zrealizować. Każdy z nas ponosi także mniejsze lub większe porażki – takie jak porzucenie planów (szczególnie tych noworocznych) z powodu braku motywacji, różnych nieprzewidzianych przeszkód czy innych sytuacji. Czasem zresztą okazuje się, że nie były one tak do końca przemyślane, że nie były to nasze plany i marzenia i w końcu, po długim czasie rozważań i rozmyślań zdecydowaliśmy się wybrać coś innego. Zdarza się również, że często żałujemy poniewczasie, że nie mieliśmy odwagi, by spróbować zrealizować nasze cele i marzenia.
To właśnie opisane powyżej sytuacje są typowymi przykładami dla procesów coachingowych. Coaching pomaga klientowi w szybszym i efektywniejszym rozwiązaniu problemu, przed którym stanął czy poradzeniu sobie z wyzwaniem, jakie przyniosło życie. Coaching pomaga również zrealizować cel, dzięki temu, że w procesie coachingowym doskonale przeanalizujesz swoje plany, zasoby do ich realizacji, przeszkody, jakie mogą się pojawić, alternatywne rozwiązania i najlepszą drogę realizacji. Porównasz rezultaty, jakie chcesz osiągnąć, z tymi, jakie są możliwe do osiągnięcia oraz dowiesz się, co masz zrobić, żeby zwiększyć swoje możliwości. Zmienisz marzenie na konkretny cel, a cel na poszczególne kroki, których podjęcie pozwoli go spełnić.
Czasami słyszę pytanie: „Po co mi więc coaching, skoro to samo mogę zrobić i bez coacha?”. W wielu wypadkach faktycznie jesteś w stanie poradzić sobie sama. Jednak gdy odkładałaś swoje marzenia przez kilka lat i nadal nie robisz nic, by je zrealizować, odpowiedz sobie szczerze na pytanie – na co czekasz? Może tak naprawdę te wszystkie plany nic dla Ciebie nie znaczą? A może jednak decyzja, której od dłuższego czasu nie jesteś w stanie podjąć, powinna być tym, co ostatecznie utwierdzi Cię w przekonaniu, że potrzebujesz wsparcia? Coaching ma ci ułatwić podejmowanie decyzji i realizację twoich planów, ma stanowić drogowskaz na twojej drodze do celu. Z jakiego powodu trwać przy wyborze trudniejszej drogi, kiedy można wybrać łatwiejszą?
Światowe dane statystyczne wskazują, że za każdą złotówkę wydaną na coaching, stoi zysk 7 złoty. Właśnie dlatego ludzie sukcesu korzystają z pomocy coachów nawet, albo szczególnie, w czasie kryzysu.
Proces coachingowy ma taką strukturę, która pozwala Ci jak najszybciej przejść od punktu A – miejsca, w którym jesteś obecnie do punktu B – miejsca, w którym Twoje cele i marzenia zostają urzeczywistnione, zrealizowane.
Tempo obecnego życia jest tak szybkie, że ludzie korzystający z coachingu wyprzedzają większość osób, która nie korzysta z żadnych form rozwoju, o wiele lat świetlnych do przodu.
O tym jak wygląda coaching możesz przekonać się na sesji próbnej. Jedyny warunek, musisz być otwarta i gotowa na realizację swoich marzeń a to czasem oznacza ciężką pracę.
[…] ostatnim artykule mówiliśmy o coachingu. Dla lepszego zrozumienia warto porównać go z innymi formami pomocy czy […]
[…] Coaching 2 […]
[…] ostatnim artykule mówiliśmy o coachingu. Dla lepszego zrozumienia warto porównać go z innymi formami pomocy czy […]