Kontynuując dyskusję o efektywności osobistej zajmijmy się słowem przedsiębiorca, a następnie przełożymy to na efektywność osobistą w naszej obecnej rzeczywistości.
Według słownika języka polskiego przedsiębiorca to po prostu „właściciel przedsiębiorstwa”, a ktoś przedsiębiorczy to „chętny do podejmowania różnych spraw i umiejący je pomyślnie załatwić”. Oczywiście mamy jeszcze prawne podejście do przedsiębiorcy, które do końca nie jest zdefiniowane jednoznacznie.
Do synonimów słowa przedsiębiorca zaliczymy słowa takiej jak „administrator, biznesmen, boss, człowiek interesu, dyrektor, kierownik, koordynator, manager, menadżer, menedżer, przełożony, szef, właściciel firmy, zarządca, zwierzchnik, businessman, deweloper, fabrykant, inwestor, kapitalista, kupiec, prywaciarz, przemysłowiec, rzemieślnik, finansista, handlarz, handlowiec, producent, wytwórca, człowiek biznesu, usługodawca” a dla słowa przedsiębiorczy mamy: „aktywny, czynny, dynamiczny, dziarski, ekspansywny, energiczny, fertyczny, kreatywny, niespokojny, obrotny, ofensywny, operatywny, pełen energii, pełen ikry, pełen inicjatywy, pełen temperamentu, pełen werwy, pełen wigoru, pełen zapału, pełen życia, pracowity jak wół, prężny, robotny, sprężysty, twórczy, zaangażowany, zajęty, zapracowany, żwawy, żywotny, efektywny, mobilny, pomysłowy, produktywny, ruchliwy, skuteczny, sprawny, sprytny, wydajny, zaradny, pełen krzepy, hoży, krwisty, ochoczy, przebojowy, raźny, rześki, rzeźwy, witalny, żywy, pełen inwencji, agresywny, bitny, bojowy, chwacki, czupurny, junacki, napastliwy, stanowczy, waleczny, zaczepny, zawadiacki, zdecydowany, ożywiony, rzutki, dzielny, gospodarny, kuty na cztery nogi, praktyczny, przemyślny, samodzielny, starowny, zapobiegliwy, z ikrą, inwencji, pragmatyczny, zuchowaty, inwestycyjny”
W świetle tych definicji i dla potrzeb naszej dyskusji możemy więc swobodnie przyjąć, że przedsiębiorca to każda osoba, która urzeczywistnia pomysły i/lub marzenia i/lub cele.
Kontynuując nasze rozważania poprzez przyjęcie takiej definicji rozszerzamy grupę osób, które nazywamy przedsiębiorcami. Nie każdy właściciel przedsiębiorstwa w świetle tej definicji będzie przedsiębiorcą, bo jest cała masa biernych właścicieli, którzy nie zarządzają aktywnie tym przedsiębiorstwem, ani nie są aktywnymi inwestorami (np. dziedziczenie), nie realizują również pomysłów, celów czy marzeń. Są po prostu biernymi konsumentami.
Natomiast dochodzi do aktywnych przedsiębiorców cała grupa ludzi, która nawet na stanowiskach pracowniczych jest aktywna i aktywnie włącza się w rozwój firmy, w której pracują jak i ludzie, którzy po prostu kreują przedsiębiorstwa swoich marzeń, czy realizują swoje pomysły cele i marzenia w innej przestrzeni.
Robią to z różną efektywnością, ale charakteryzują się aktywnością i podejmowanie inicjatywy. Nie są biernymi konsumentami rzeczywistości, nie przyjmują potocznych przekonań. Tworzą swoją własną rzeczywistość w ramach swoich umiejętności, możliwości ciągle się rozwijając.
Ćwiczenie:
Pomyśl o swoim życiu o marzeniach, jakie miałaś czy miałeś? Czy podjęłaś albo podjąłeś się realizacji, któregoś z nich? Jakie swoje cele i pomysły zrealizowałaś lub zaczęłaś realizować. Jak aktywnie się uczyłaś w szkole czy na studiach? Jakie miałaś/miałeś zainteresowania? Jak je rozwinęłaś/rozwinąłeś?
W jakim stopniu jesteś przedsiębiorcą? W jakim stopniu urzeczywistniasz swoje pomysły, marzenia i cele?
Podsumowując:
W poprzednim artykule mówiliśmy o byciu rzemieślnikiem. Mówiliśmy o tym w kontekście podejścia mentalnego i reprezentowanej przez Ciebie postawie jako jednej ze stron efektywności osobistej.
W naszej obecnej rzeczywistości czas, kiedy możemy być biernymi pracownikami dość szybko zanika. Bierny pracownik zastąpiony zostanie przez komputer o wyglądzie człekopodobnym. Bycie przedsiębiorcą to druga strona medalu zwanego efektywność osobistą. Ale wbrew pozorom medal ma trzy strony. Pamiętasz o tym dosyć grubym brzegu, który pozwala mu się toczyć?
[…] obraz i będziemy mogli rozważyć, dlaczego połączenie tych trzech aspektów (rzemieślnik, przedsiębiorca i sprzedawca) jest niezbędne na dzisiejszym i jutrzejszym rynku […]
[…] o efektywności osobistej mamy trzy elementy, trzy strony medalu. Rzemieślnik, przedsiębiorca i sprzedawca. Przyjrzyjmy się temu jak one wpływają na siebie wzajemnie i w jaki sposób […]