Zapomnij co nieco z przeszłości albo wzmocnij ją
Kto może to wykorzystać
Ważne badanie chyba dla każdego. Od dawna toczy się dyskusja czy NLP działa czy nie działa i czy jest moralne stosowanie jego.
Oczywiście kwestia moralności jest łatwa i jednocześnie trudna do rozstrzygnięcia. Łatwa, bo nóż kuchenny sam w sobie nie jest ani dobry ani zły. Można go równie dobrze użyć do gotowanie posiłku dla rodziny, samoobrony jak i do zabicia kogoś. Narzędzie nie jest ani dobre ani złe. Jego zastosowanie może prowadzić do różnych celów i różnymi drogami. A w końcu NLP to tylko albo aż narzędzie. Trudność polega na ocenia własnego działania.
Za pomocą funkcjonalnego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (fMRI) zbadano jak działa zapominanie w zależności od kontekstu.
Badacze twierdzą, że wykorzystanie tej informacji jest niezwykle ważne dla osób z zespołem stresu pourazowego, ciężkimi przeżyciami ale również i dla wzmocnienia umiejętności. Czy na pewno, w tych wszystkich sytuacjach – zobaczymy.
Jak to zrobić
Patrząc na całą kule ziemską od tysięcy lat, “badacze pamięci wiedzieli, że wykorzystujemy kontekst – lub sytuację, w której jesteśmy wraz z obrazami, dźwiękami, zapachami, otoczeniem, miejscem, towarzystwem do organizowania i wydobywania rzeczy z pamięci.” Czyli to, co wykorzystuje NLP .
Badacze z Dartmouth i Princeton chcieli sprawdzić, czy ludzie mogą celowo zapomnieć o przeszłych doświadczeniach i jak to robią. Stąd przygotowali badanie fMRI i kazali badanym zapamiętywać i odtwarzać z pamięci listy niepowiązanych słów, dodatkowo pokazując im zdjęcia niepowiązanych scen takich jak las, góry, plaża, kiedy studiowali te słowa w zależności od tego czy mieli zapamiętać czy zapomnieć słowa z pierwszej listy.
Skan fMRI pokazał jak bardzo ludzie myślą o zdjęciach pokazywanych podczas pracy z listą. Pozwoliło to zaobserwować jak kontekst znikał lub pojawiał się w myślach. To tak jakby celowo wymazać scenę z przeszłości. Kiedy badacze kazali zapomnieć słowa z listy pojawiało się “wyrzucanie” myśli powiązanych z obrazem, a kiedy kazali pamiętać nie pojawiało się. Na podstawie ilości “wyrzucanych” myśli powiązanych z obrazem, badacze przewidzieli ile słów badani będą później pamiętali.
Znamy mechanizm zapominania.
Jak wykorzystać go dla nowych umiejętności? Często warto, czy nawet jest koniecznym oduczenie się starych umiejętności, co zwalnia pamięć i ułatwia przyswajanie nowych rzeczy.
Wnioski
Badania pokazują mechanizm zapominania. Ich użyteczność na tym etapie jest warta dalszego badania. Należy również zauważyć, że im mocniej coś chcesz zapomnieć, tym bardziej to pamiętasz.
Pośrednio badania potwierdzają sens pracy submodalnościami wykorzystywanymi mocno w NLP.
[…] Świadomie wymaż wspomnienia […]